The Black Holes
Cena regularna:
49,00 zł
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Trzy małomiasteczkowe nastolatki - Gloria, Laura i Cristina - zakładają punkową kapelę. Ambicja, prezencja i muzyczny gust – tego nie można im odmówić. Ale po kilku pierwszych próbach w swoim otoczeniu zaczynają wyczuwać tajemniczą obecność. Prześladuje je wspomnienie czegoś, co wydarzyło się 160 lat temu i ma związek z jedną z nich. Nastolatki szybko odkryją, że czas to droga, która może prowadzić w rożnych kierunkach…
Scenarzysta: Borja Gonzalez
Ilustrator: Borja Gonzalez
Seria: The Black Holes
Format: 166x238 mm
Liczba stron: 120
Oprawa: twarda
Druk: kolor
Michał Lipka
CZARNE DZIURY Na początku swojej drogi, Non Stop Comics skupiło się na serwowaniu nam dość różnorodnych komiksów, od horrorów zaczynając, na fantastyce skończywszy. Wśród nich nie brakowało jednak pozycji stricte obyczajowych, bądź na obyczajowych wątkach budowanych. W ostatnich miesiącach tego typu dzieła ustąpiły miejsca bardziej fantastycznym tworom, ale na szczęście wydawca nie zapomniał o nich zupełnie i teraz powraca z tytułem „The Black Holes”, który co prawda do końca obyczajowy nie jest i nie brak w nim bardziej onirycznych czy horrorowych sekwencji, jednak wciąż usatysfakcjonuje czytelników szukających bliskich ziemi opowieści. Poznajcie trzy dziewczyny. Gloria, Laura i Cristina to nastolatki z niewielkiej mieściny, które wpadają na pomysł by założyć własny zespół muzyczny. I to nie byle co, tylko punkową kapelę. Zamysł ambitny, ale czy wypali? Tym bardziej, że to nie jedyny problem, z jakim muszą się w życiu mierzyć. Coś bowiem pojawia się w ich otoczeniu, a tajemnica sprzed ponad półtora wieku zaczyna je prześladować. Co mają wspólnego z wydarzeniami sprzed 160 lat? I dokąd je to wszystko zaprowadzi? Sięgając po jakiekolwiek dzieło, nieważne film to, książka, komiks czy gra, zawsze mamy jakieś oczekiwania. Można starać się nie mieć żadnych i to zawsze jest najlepsza metoda, jednak nie zawsze się da. Opis „The Black Holes”, chociaż wcale nie przypomina fabuły „Końca niewinności”, przypomniał mi o tym filmie z 1995 roku, a że tamten obraz zwyczajnie mnie kupił… Cóż… Jeśli chodzi o wspólne wątki, to tu i tam mamy grupę młodych dziewczyn, coś mrocznego, tajemnice, życie codzienne, ale na tych ogólnikach wszystko się kończy. Nie zmienia to jednak faktu, że komiks Borji Gonzaleza to kawal bardzo dobrej opowieści graficznej. Zaczyna się jak oniryczny horror, potem wkracza na bardziej obyczajowy grunt. Fabuła jest ciekawa, postacie też, jednak pierwsze skrzypce gra tu oczywiście klimat. Lektura przynosi nie tylko całkiem pozytywne zaskoczenie, ale też i pewne skojarzenia z „Black Hole” Charlesa Burnesa. Nie, nie śmiem zestawiać nawet tamtego dzieła z „The Black Holes”, ale pewne punkty wspólne obie historie posiadają. Najważniejsze jednak pozostaje to, że dzieło Gonzaleza jest po prostu ciekawe i przyjemne i pozostawia po sobie uczucie niedosytu. A jak całość wypada od strony graficznej? Dobrze, nieco dziwnie, z początku trzeba jednak do tej stylistyki przywyknąć, jeśli oczekiwało się stricte obyczajowego komiksu, bo zderza się tu wiele najróżniejszych stylistyk, zarówno europejskich, jak i amerykańskich, ale całość jest udana, nastrojowa i miła dla oka. Co razem z dobrym wydaniem prezentuje się naprawdę przyjemnie.
Kosz z Książkami
Niektóre tytuły wiele zyskują po ponownej lekturze, do tej grupy niewątpliwie można zaliczyć ,,The Black Holes” – komiksowy debiut Borja Gonzaleza. Jeżeli jesteście ciekawi, co łączy punkowy zespół z młodą dziewczyną żyjąca przeszło 160 lat przed jego założeniem, zachęcam do lektury. Gloria, Laura i Cristina postanawiają założyć punkową kapelę. Jest to zadanie równie ambitne, co trudne. Obserwując początki ich działalności jesteśmy równocześnie świadkami piętrzących się problemów Teresy – żyjącej w 1856 roku dziewczyny o niezwykle bujnej wyobraźni. Która nie raz przysparza jej kłopotów, a która jednocześnie jest źródłem natchnienia do jej niepokojących wierszy. Co łączy grupę nastolatek z żyjąca 160 lat wcześniej młodą pisarką? Cóż, odpowiedź na to pytanie jest dość zaskakująca. W ,,The Black Holes” mamy do czynienia z przeplatającymi się ze sobą dwoma osiami czasu – z jednej strony czytamy o losach powstającej kapeli, z drugiej śledzimy burzliwe losy Teresy, niezrozumianej przez swoich bliskich. Co więcej, przeskoki miedzy dwoma wątkami często zacierają się, co może powodować pewne zamieszanie podczas lektury. Zapewniam jednak, że ostatecznie wszystko nabiera sensu i prowadzi do intrygującego finału. Ze względu na wspomniane przeskoki, komiks zdecydowanie zyskuje przy ponownej lekturze, gdy już wiemy o co tak właściwie chodzi w całej historii i nie są nam obce powiązania między dwoma wątkami. Osobiście ponowna lektura sprawiła mi więcej frajdy i w pełni pozwoliła docenić pomysł autora. Ogromnym atutem komiksu jest strona wizualna – oszczędna, lecz w swojej oszczędności kryjąca niesamowitą głębię (głównie za sprawą świetnej kolorystyki) i swoim minimalizmem tworząca niepokojący klimat, który idealnie pasuje do snutej historii. ,,The Black Holes” to ciekawy komiks, lecz którego konstrukcja może w pierwszej chwili zniechęcić do lektury. Warto jednak dać mu szansę, bo naprawdę potrafi zaskoczyć, a przy tym jest naprawdę ładny. Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.